Coupon Policy:
In service of Creating Great Customer Experiences for you, Food Lion stores will follow these steps when accepting coupons.
• We will only accept coupons that are in date and the product or purchase
requirements have been met.
• Competitor coupons will not be accepted in ours stores.
• We will accept Manufacturer, Store, Internet and Catalina Checkout Coupons.
• Coupons with limits specified on them must be followed.
• No “cash back”will be given forcoupons of any kind.
• Customers may not use more than (1) one coupon per item with a maximum
of (10) ten coupons for the same item per customer.
• We will only accept Internet coupons that appear to be originals.
• We will not accept internet coupons from other retailers.
• We will not accept FREE internet coupons.
• We will accept Manufacturer and Store coupons for FREE items.
• The value of the FREE item cannot exceed the purchase price of that item.
We reserve the right to limit the quantity of coupons that may be redeemed in one shopping visit. We also reserve the right to refuse any coupon that may appear to be fraudulent.
See Customer Service or Store Office for more details.
Keep in mind prices may vary per store.
Buy One Get One Free
Cupcakes (12 ct)
Food Lion Raw or Cooked Shrimp (41-50 ct)
Cinnamon Toast Crunch Cereal (12.2 oz)
$0.50/1 Cinnamon Toast Crunch Cereal printable
$1/2 General Mills Cereal, exp. 2/15/14 (SS 01/05/14 #3)
Lucky Charms (11.5 - 12 oz)
$1/2 General Mills Cereal, exp. 2/15/14 (SS 01/05/14 #3)
Tastykake Kakes, Bars or Krimpets (7.5 -16 oz)
V8 V-Fusion Juice (6 pk cans) $3.99
Arm & Hammer Liquid Laundry Detergent
$1.50/2 Arm & Hammer Liquid Laundry Detergent, exp. 4/9/14 (SS 02/09/14)
Wise Cheez Doodles (6.25 - 9.25 oz)
Hostess Donettes (10.5 - 11.25 oz)
Produce
Strawberries (1 lb) $2.50
Fresh Express Bags $2.00
$1.50/2 Fresh Express Bags, exp. 3/31/14 (SS 01/05/14 #2)
Final Price: $1.25 each when you buy 2
Red Globe Grapes $1.69 lb
Roma Tomatoes $1.39 lb
Blackberries (6 oz) $2.99
Red Delicious Apples (3 lb bag) $3.49
Sweet Onions $.99 lb
European Cucumbers $1.49 each
Whole Pineapples $2.59 each
Whole or Sliced Mushrooms (8 oz package) $1.69
Red Potatoes (5 lb bag) $2.99
Zucchini or Yellow Squash $1.69 lb
Asparagus $3.49 lb
Marzetti Salad Dressings (12-15 oz) $2.50
Green Beans (12 oz) $2.69
Red Grapefruit $.69 each
Beverages
Coke Products (2L) $.99
Lipton Iced Tea Brew Tea Bags (24 ct) $2.00
$0.50/1 Lipton Tea Bags, Tea & Honey, or Iced Tea Mix Product, exp. 2/23/14 (RP 01/26/14 R)
$0.40/1 Lipton Tea Bags, Tea & Honey, or Iced Tea Mix Product, exp. 2/23/14 (RP 01/26/14 R)
$0.60/2 Lipton Tea Bags, K-Cups, Tea & Honey, or Iced Tea Mix Product, exp. 2/23/14 (RP 01/26/14)
Final Price: $1.50
Capri-Sun Juice Drinks (10 pk) $1.99
$1/2 Capri-Sun Super V, Capri Sun 100% Juice Drinks or Capri Sun Roarin' Waters, exp. 3/2/14 (SS 02/02/14)
Final Price: $1.49 each when you buy 2
Pepsi Products (6 pk bottles) $2.00
$2/2 Pepsi Multipack Plastic Bottles or Mini Cans, exp. 2/28/14 (SS 01/26/14 R)
Final Price: $1.00 each when you buy 2
MiO Liquid Enhancer $3.99
$1/1 MiO, MiO Energy or MiO Liquid Enhancer, exp. 2/26/14 (SS 01/26/14 R)
Final Price: $2.99
Pepsi Products (18-20 pk cans) $4.99
Lipton Tea (12 pk bottles) $4.99
Red Bull Energy Drinks (12 pk cans) $19.99
Gatorade (8 pk bottles) $5.50
Coke Products (6 pk bottles) $3.00
7-Up, A&W or Canada Dry Products (12 pk cans) $3.33
Powerade (32 oz) $.89
Coke Products (20 pk cans) $5.99
Grocery
Nabisco Oreo Cookies (7.5 - 18 oz) 2/$5
$0.75/2 Oreo Packages, exp. 3/28/14 (SS 02/09/14)
Final Price: $2.13 each when you buy 2
Campbell's Chunky Soup (18.6 - 19 oz) 2/$3
$0.50/2 Campbell's Chunky Soup or Chili printable
$1/4 Campbell's Chunky Soup, Chili or Bowls, exp. 2/28/14 (SS 01/05/14 R)
$0.50/2 Campbell's Chunky Soup, Chili or Bowls, exp. 2/28/14 (SS 01/05/14 R)
Final Price: $1.25 each when you buy 2
Russell Stover Chocolate Hearts (9.5 - 14 oz) $9.79
Frito-Lay Variety Packs (20 ct) $5.99
Barilla Pasta (12-16 oz) $0.99
$1/3 Barilla Plus, Whole Grain Veggie, White Fiber, or Gluten Free Pasta, exp. 3/1/14 (SS 01/05/14 #3 R)
$1/2 Barilla Plus, Whole Grain, Veggie, White Fiber or Gluten Free Pasta, exp. 3/1/14 (SS 01/05/14 #3)
Final Price: $.49 (if included)
Ragu Pasta Sauce (16-26 oz) 2/$3
$0.75/2 Ragu Product, exp. 2/23/14 (RP 01/26/14)
$0.50/2 Ragu Product, exp. 2/23/14 (RP 01/26/14 R)
Final Price: $1.13 each when you buy 2
Maruchan Ramen Noodles (12 pk) $2.49
Del Monte Fruit Bowls (4 pk ) $2.00
Ocean Spray Craisins (5 oz) $2.00
Jumex Nectar (11.3 oz) $.59
Nestle Toll House Morsels 2/$5
$0.50/2 Nestle Toll House Morsels printable
Final Price: $2.25 each when you buy 2
SPAM Luncheon Meat (12 oz) 2/$5
$1.50/3 SPAM Product printable
$1/2 Spam Product, exp. 3/10/14 (ALL YOU Feb '14)
Final Price: $2.00 each when you buy 2
Knorr Pasta and Rice Sides (3.8 - 5.7 oz) $0.99
$0.50/2 Knorr Pasta and Rice Sides, exp. 2/23/14 (RP 01/26/14)
Final Price: $.74 each when you buy 2
Betty Crocker Hershey's Cupcake Mix or Frosting (14.5 - 17.9 oz) $1.99
Margaret Holmes Canned Vegetables (14.5 -15 oz) $1.00
Nature's Own Honey Wheat Bread (20 oz) $2.50
Swanson Broth (14.5 oz) $.99
Vlasic Spears or Stackers (16-32 oz) $2.00
Oscar Mayer Bacon Bits (3 oz) $1.50
Chicken of the Sea Solid White Tuna (4 pk) $4.99
Del Monte Canned Tomatoes (14.5 oz) $.79
Pringles (5.32 - 6.73 oz) 3/$5
$1/2 Pringles Fat Free or Light Cans, exp. 2/16/14 (RP 01/05/14 #2)
$1/4 Pringles Full Size Cans, exp. 2/16/14 (RP 01/05/14 #2)
$1/4 Pringles Full Size Cans, exp. 3/23/14 (RP 01/26/14 #2)
Final Price: $1.17 (if included)
Sunshine Cheez-it Baked Snack Crackers (9-13 oz) $2.99
$1/2 Keebler Crackers or Sunshine Cheez-it Baked Snack Crackers, exp. 3/23/14 (RP 01/26/14 #2)
Final Price: $2.49 each when you buy 2
Nabisco Nilla Wafers (11-15 oz) $2.99
$1/3 Nabisco Cookie or Cracker Product, exp. 3/8/14 (SS 01/26/14 R)
$0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Product, exp. 3/8/14 (SS 01/26/14)
Final Price: $2.62 each when you buy 2
Tostitos Tortilla Chips (9.5 - 13 oz) $3.49
Kellogg's Special K Cracker Chips (4-8 oz) $2.99
Planters Trail Mix (6 oz) $2.00
Wise Potato Chips (5-8 oz) $2.00
Wish-Bone Salad Dressing (16 oz) $1.39 after kiosk coupon
Campbell's Condensed Soups (10.5 - 11.5 oz) 2 for $2 after kiosk coupon
Chef Boyardee Microwave or Canned Pasta (7.25 - 15 oz) 5 for $4 after kiosk coupon
Food Lion Frosted Flakes (15 oz) $2.49
Quaker Oats (18 oz) $2.29
$0.75/2 Quaker Oatmeal, Instant Oatmeal, or Cold Cereal, exp. 2/28/14 (RP 01/12/14)
Final Price: $1.92 each when you buy 2
Nestle Coffee-Mate Non-Dairy Creamer (35.3 oz can) $4.99
$0.55/1 Nestle Coffee-Mate Liquid or Powder Creamer Product printable
$0.75/2 Nestle Coffee-Mate Liquid or Powder Creamer Products printable
Final Price: $4.44
Thomas' Bagels (20 oz) $3.49
$0.55/1 Thomas' Product, exp. 3/30/14 (SS 01/19/14)
$1/2 Thomas' Product, exp. 3/30/14 (SS 01/19/14 R)
Final Price: $2.94
Kellogg's Special K Cereal Bars (3.8 -4.86 oz) 2/$5
$1/3 Kellogg's Special K Cereal Bars, Pastry Crisps, or Granola Bars, exp. 3/2/14 (RP 01/05/14 #2 R)
Final Price: $2.17 each when you buy 3
Jif Peanut Butter (26 oz) $3.99
Aunt Jemima Syrup (24 oz) $2.49
Maxwell House Ground Coffee (10.5 - 11.5 oz bag or can) $2.99
Refrigerated
Yoplait Greek Yogurt (5.3 - 6 oz) 5 for $4 after kiosk coupon
Food Lion Chunk Cheese (12 oz) $3.39
Taste of Inspirations Greek Yogurt (4 pk) $3.39
Food Lion Premium Orange Juice (64 oz) $2.50
Food Lion Jumbo Biscuits (16 oz) $1.29
Lactaid Milk (64 oz) $3.69
$0.55/1 Lactaid Milk Product printable
$0.50/1 Lactaid Milk Product printable
Final Price: $3.14
Frigo Cheese Heads (10-12 oz) $3.19
$0.35/1 Frigo Cheese Heads, exp. 3/31/14 (ALL YOU Feb '14)
$0.35/1 Frigo Cheese Heads String Cheese printable
Final Price: $2.84
Yoplait Go-Gurt Yogurt (8 Pack) 2/$5
$1/2 Yoplait Products: Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Kids Cup Yogurt or Yoplait Trix Multipack Yogurt printable
$1/2 Yoplait Products: Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Kids Cup Yogurt or Yoplait Trix Multipack Yogurt printable
$0.75/2 Yoplait Go-GURT Yogurt, Yoplait Kids Cup Yogurt, or Yoplait Trix Multipack Yogurt printable
$1/2 Yoplait Products: Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Kids Cup Yogurt or Yoplait Trix Multipack Yogurt printable
$1/2 Yoplait Products: Yoplait Go-Gurt Yogurt, Yoplait Kids Cup Yogurt or Yoplait Trix Multipack Yogurt printable
$0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, or Trix Multipack, exp. 3/1/14 (SS 01/05/14 #3)
$0.35/1 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, or Trix Multipack, exp. 3/1/14 (SS 01/05/14 #3)
Final Price: $2.00 each when you buy 2
Sargento Cheese Slices (7-8 oz) $2.69
Daisy Sour Cream (16 oz) $2.00
Pillsbury Ready to Bake Cookies (11-16 oz) $2.79
Land O' Lakes Half & Half Cream (32 oz) $2.69
Shedd's Spread Country Crock (45 oz tub) $3.29
Frozen
Tyson Chicken (22-28.05 oz bag) $6.99
Birds Eye Steamfresh Blends or Chef's Favorites (10-13 oz) $1.50
Food Lion Sliced Bacon (18 oz)
Food Lion Original Sausage Patties (9 oz) $1.99
my essentials Ice Cream Sandwiches (10-16 ct) $3.57
Sister Schubert's Homemade Rolls (11-16 oz) $3.49
$0.75/1 Sister Schubert's Homemade Rolls printable
$0.75/1 Sister Schubert's Homemade Rolls printable
Final Price: $2.74
Barber Foods Chicken (10 oz) $2.99
$1/1 Barber Foods Product, exp. 4/30/14 (ALL YOU Feb '14)
Final Price: $1.99
Totino's Pizza Roll Snacks (40 ct) $2.99
$0.75/3 Totino's Roll Snacks printable
$0.40/2 Totino's Rolls Snacks, exp. 4/19/14 (SS 01/26/14)
Final Price: $2.74 each when you buy 3
Stouffer's Family Size Entree (25-40 oz) $6.49
$1/1 Stouffer's Family Size, Large Family Size, or Party Size Entree, exp. 4/30/14 (RP 01/26/14 #2)
Final Price: $5.49
PictSweet Vegetables (24-32 oz) $2.50
Edy's Fruit Bars (15-18 oz) $3.49
Edwards Creme Pies (23.5 - 36 oz) $5.99
Marie Callender's Dinners or Pot Pies (10-19 oz) $2.50
Eggo Waffles (9.8 - 12.6 oz) $2.50
Jose Ole Chimichangas or Burritos (5 oz) $.99
Restaurant Potatoes (16-28 oz) $2.29
Weight Watchers Smart Ones Frozen Products $2.00
$2/7 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products printable
$1/3 Weight Watchers Smart Ones Smart Creations, exp. 3/23/14 (RP 01/26/14 R)
$4/$12 Weight Watchers Smart Ones Breakfast Item (SavingStar Deposit)
$4/$12 Weight Watchers Smart Ones Breakfast Item via Upromise Deposit
B12G1 Weight Watchers Smart Ones Frozen Product printable
$3/7 Weight Watchers Smart Ones Smart Creations Frozen Products printable
$1/5 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products printable
$4/10 Weight Watchers Smart Ones Products printable
$5/15 Weight Watchers Smart Ones printable
$3/11 Weight Watchers Smart Ones printable
$2/7 Weight Watchers Smart Ones printable
$4/12 Weight Watchers Smart Ones Products printable
$2/5 Weight Watcher Smart Ones Products printable
Baby
Home 360 Baby Wipes tub (64-72 ct) $2.99
Home 360 Baby Pediatric Drink (6 pk) $8.49
Huggies GoodNites or Pull-Ups (9-26 ct) $9.99
$2/1 Pull-Ups Training Pants printable
$1/1 Huggies Diapers, exp. 2/15/14 (SS 01/19/14)
$1.50/1 Pull-Ups Training Pants, exp. 2/15/14 (SS 01/19/14)
$1.50/1 Huggies Little Snugglers or Little Movers Diapers or Huggies Overnites Diapers, exp. 2/15/14 (SS 01/19/14 R)
$3/1 Huggies Little Snugglers or Little Movers Diapers or Huggies Overnites Diapers, exp. 2/15/14 (SS 01/19/14 R)
Final Price: $7.99
Gerber Graduates Yogurt Melts or Fruit Strips (1-1.75 oz) $2.50
Gerber 3rd Foods Baby Food (6 oz jar) $.89
Pet
Purina Friskies Cat Treats (10 pk) $1.50
$0.50/1 Purina Friskies Cat Treats, exp. 2/17/14 (SS 11/17/13)
$1/2 Purina Friskies or Whisker Lickins Cat Treats, exp. 3/9/14 (SS 12/08/13)
$1/2 Purina Friskies Cat Treats, exp. 4/5/14 (SS 01/05/14 #2)
$1/2 Purina Friskies Cat Treats, exp. 5/9/14 (RP 02/09/14)
Final Price: $1.00
Purina Friskies Dry Cat Food (3.5 lb) $3.99
$1/2 Purina Friskies Dry Cat Food, exp. 5/9/14 (RP 02/09/14)
Final Price: $3.49 each when you buy 2
Friskies Gravy Sensations Poultry Favorites (12 pk pouches) $5.49
Alpo Prime Cuts Dog Food (6 pk cans) $4.79
Alpo Prime Cuts Dog Food (16 lb bag) $8.99
Health and Beauty
Pantene Shampoo and Conditioner (12.6 - 15.9 oz) $3.49
$1/2 Pantene Shampoo, Conditioner or Treatment Products, exp. 3/31/14 (RP 02/09/14)
Final Price: $2.99 each when you buy 2
Healthy Accents Cold & Flu (24 ct or 12 oz) $4.99
Dove Deodorant (2.6 - 4.7 oz) $3.99
$1/1 Dove Anti-Perspirant/Deodorant, exp. 3/2/14 (RP 02/02/14)
Final Price: $2.99
Colgate Toothpaste (6.4 oz) $1.89
$0.75/1 Colgate Toothpaste, exp. 2/15/14 (SS 02/02/14)
Final Price: $1.14
Advil Pain Relievers (40 ct) $6.99
$1/1 Advil Pain Relief Products printable
$1/1 Advil Product printable
$2/1 Advil or Advil Film Coated Product printable
$1/1 Advil Product, exp. 5/10/14 (RP 02/09/14 R)
$1/1 Advil, Advil PM, Infants or Children's Advil or ThermaCare Cold Wraps or Heatwraps, exp. 3/28/14 (RP 01/26/14 R)
Final Price: $4.99
Suave Shampoo or Conditioner (22.5 - 30 oz) $1.50
Household
Scott Paper Towels (8 Mega Rolls) $7.99
$1/1 Scott Paper Towels, exp. 2/22/14 (SS 01/12/14)
Final Price: $6.99
Scott Bath Tissue (12 Double Rolls) $7.99
$0.55/1 Scott Bath Tissue printable
$1/1 Scott Extra Bath Tissue, exp. 2/22/14 (SS 01/12/14)
Final Price: $6.99
Home 360 Lemon Furniture Polish (12.5 oz) $2.99
Home 360 Giant Aluminum Foil (200 sq ft) $6.99
Home 360 Advanced Cleaning Liquid Laundry Detergent (100 oz) $7.89
Home 360 Designer Plates or Bowls (20-48 ct) $1.99
Downy Unstopables (13.2 oz) $5.99
$2/2 Gain Flings or Fireworks or Downy Unstopables, exp. 2/28/14 (P&G 01/26/14)
$1/1 Gain Flings or Fireworks or Downy Unstopables, exp. 2/28/14 (P&G 01/26/14)
Final Price: $4.99
Sparkle Paper Towels (6-8 rolls) $5.99
$1/1 Sparkle Package printable
$1/1 Sparkle Item, exp. 3/15/14 (ALL YOU Feb '14)
Final Price: $4.99
Angel Soft Bath Tissue (8 Triple, 9 Mega, 12 Double or 24 Rolls) $5.99
$0.55/1 Angel Soft Bath Tissue printable
$0.25/1 Angel Soft Bath Tissue Product printable
$0.55/1 Angel Soft Item printable
$0.55/1 Angel Soft Bath Tissue printable
$0.45/1 Angel Soft Bath Tissue, exp. 3/2/14 (RP 02/02/14)
Final Price: $5.44
Kleenex Facial Tissue (65-160 ct) $1.49
Hefty Easy Grip Party Cups (30 ct) $2.49
Air Wick Freshmatic Refills (6.17 oz) $4.99
Gain Flings Laundry Detergent (14 ct) $4.49
$1/1 Gain Flings or Fireworks or Downy Unstopables, exp. 2/28/14 (P&G 01/26/14)
$2/2 Gain Flings or Fireworks or Downy Unstopables, exp. 2/28/14 (P&G 01/26/14)
Final Price: $3.49
Tide Pods (14 ct) $4.49
Kellogg's Pop Tarts (13.5 - 15.2 oz) $2.00
Smucker's Jam or Preserves (18 oz) $2.49
Kellogg's Nutri-Grain Bars (7.8 - 10.4 oz) $2.50

Keep up with the freebies, coupons and deals by subscribing My NCTriangle Mommy today! You can also follow me on facebook and twitter. Thanks for visiting.

No comments:
Post a Comment